Nowe inwestycje w KSSE

opublikowano: kwi 11, 2016, kategoria: Strefa inwestora

Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trzy firmy - TRW Polska, MPS System oraz TI Poland - zainwestują łącznie prawie 110 mln zł. Ponad to firma Agrotex zainwestuje w Żorach, Marco stworzy kampus w gliwickiej części strefy, a Sest Luve Polska deklaruje inwestycję również w gliwickiej części strefy.

TRW Polska to firma z branży motoryzacyjnej od dawna działająca w KSSE. Zainwestuje ona teraz w swoim zakładzie w Częstochowie ponad 72 mln zł i zakłada utworzenie 30 nowych miejsc pracy.

Spółka MPS System z branży chemicznej uruchomi zakład produkcyjny w gminie Radziechowy-Wieprz, gdzie planuje zainwestować 10 mln zł i stworzyć 10 nowych miejsc pracy. W tej samej gminie budowę nowego zakładu rozpoczyna też firma TI Poland, która jest producentem przewodów paliwowych i ma zakład w Bielsku-Białej. To ostatnie przedsiębiorstwo deklaruje zainwestowanie ponad 27 mln zł i utworzenie 20 nowych miejsc pracy.

Na początku 2016 r. KSSE udzieliła dwóch zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie dla inwestycji o łącznej wartości ponad 33 mln zł -  dla włoskiej spółki Sest Luve Polska z branży maszynowej, która zainwestuje w gliwickiej części strefy oraz dla polskiej firmy Agrotex z branży tworzyw sztucznych, która zainwestuje w Żorach.

Firma Marco, która jest w gliwickiej części strefy od kilku lat, za 6,3 mln zł kupiła 3,5-hektarową działkę obok terenu, który już do niej należy i kosztem ponad 60 mln zł planuje, że powstanie tam kampus, gdzie zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób. Oprócz tego rozbudowana zostanie też istniejąca infrastruktura  firmy - powstanie kolejna hala produkcyjna oraz magazyn, a także powierzchnie biurowe.

Marco w zeszłym roku znalazła się w gronie najlepszych pracodawców w regionie. Zatrudnia ponad 60 osób i jest producentem papierowych etykiet oraz podkładek, uszczelek i płytek izolujących, które zapewniają szczelność, tłumią hałas i drgania oraz chronią przed przegrzaniem, rozwija swą działalność.  Kampus pomieści Centrum Edukacji i Biznesu służące rozwojowi uruchomionego w 2015 r. projektu Marco Business School, kształcącego innowacyjnych i odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorców  i będzie miejscem, gdzie znajdzie pracę głównie wyspecjalizowana kadry inżynierska oraz pracownicy produkcyjni i administracyjni. Prace nad stworzeniem kampusu rozpoczną się w 2018 r. i mają potrwać dwa lata.

                                                           

Źródło: Gazeta Wyborcza, 3 i 5 kwiecień 2016 r.