Czterech nowych inwestorów w KSSE

opublikowano: wrz 27, 2016, kategoria: Strefa inwestora

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała latem 2016 r. dwie firmy w Gliwicach, jedną w Lublińcu i jedną na Żywiecczyźnie. Łącznie deklarują one inwestycje w wysokości ponad 250 milionów złotych i utworzenie ponad 170 nowych miejsc pracy.

 

Nowym i największym inwestorem w Lublińcu będzie niemiecka firma Eurobox, należąca do austriackiego Holdingu Prinzhorn z branży papierniczej, opakowań i recyklingu. Będzie ona produkować opakowania z tektury falistej. Zainwestuje ponad 187 mln złotych i utworzy minimum 100 nowych miejsc pracy.

Kolejna firma w KSSE to polski Browar Pinta, który planuje zainwestować w Radziechowach-Wieprzu na Żywiecczyźnie w niedalekim sąsiedztwie zakładu Żywiec Zdrój.  W pierwszym etapie etapie do 2018 roku nakłady wyniosą 11 mln złotych, a w nowym browarze powstanie co najmniej 30 nowych miejsc pracy.

W Gliwicach na terenach KSSE zainwestują firmy Erae Poland i Ceramo. Koreańska spółka Erae Poland z branży motoryzacyjnej, która będzie produkować moduły klimatyzacji samochodowych, deklaruje nakłady o wartości ponad 45 mln złotych i utworzenie co najmniej 40 nowych miejsc pracy.

Polska firma Ceramo z branży budowlanej, która specjalizuje się w produkcji materiałów dla budownictwa - betonów, kruszywa i zapraw ogniotrwałych, planuje inwestycje na kwotę ponad 12,5 mln złotych i zatrudnienie sześciu nowych pracowników.

Od początku bieżącego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA pozyskała łącznie 17 projektów inwestycyjnych (wydano 15 zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie KSSE). Wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych to ponad 1,3 mld złotych i co najmniej 1161 nowych miejsc pracy.

 

Źródło: PaIiIZ, 26.09.2016; money.pl, 26.09.2016